HPV vastase vaktsineerimise soovitused
Eesti Naistearstide Seltsi soovitused HPV vaktsiinide osas ühtivad WHO 2009. aastal välja antud soovitustega.90
Esmane sihtrühm: 9(10)‒13 tüdrukud ja poisid
Teisene sihtrühm: 14‒15aastased tüdrukud ja poisid ja 16‒26aastased naised ja mehed, kes ei ole varem vaktsineerinud või kes ei ole saanud kõiki vaktsiiniannuseid.
Kuna HPV vaktsiinid on kõige efektiivsemad isikutel, kes on vaktsineerimise ajal naiivsed vaktsiinides sisalduvate HPV tüüpide suhtes, siis on soovituslik vaktsineerida enne võimalikku kokkupuudet HPVga, seega enne seksuaalelu algust.
Vaktsineeritavaid tuleks teavitada sellest, et kliinilistest uuringutest saadud andmed ei näita, et vaktsiin omaks ravitoimet olemasolevatele kõrvalekalletele Pap-testi tulemustes, HPV nakkustele või genitaaltüügastele.
HrHPV DNA-positiivsuse määramist ei tohiks kasutada enne vaktsineerimist, kuna on ebatõenäoline, et naised on infitseerunud kõigi nelja vaktsiinis sisalduva HPV tüübiga.
HrHPV DNA-positiivsuse määramist ei tohiks kasutada enne vaktsineerimist, kuna on ebatõenäoline, et naised on infitseerunud kõigi nelja vaktsiinis sisalduva HPV tüübiga.
Seksuaalselt aktiivsed naised, kes ei ole nakatunud mitte ühegi vaktsiinis sisalduva HPV tüübiga, võivad saada vaktsineerimisest kuni sajaprotsendilist kasu. Nakatunud naiste vaktsineerimine annab neile kaitse vaktsiinis sisalduvate HPV tüüpide eest, millesse nad veel nakatunud ei ole.
Uuringud on näidanud, et vaktsineerimine annab neile 16‒26aastastele naistele, kes on neljavalentse vaksiini mingi hrHPV tüübi suhtes seropositiivsed, kuid vaktsineerimise hetkel DNA-negatiivsed, selle HPV tüübi tekitatud CIN2+ suhtes, ligi 100% (95% UV: < 0‒100) kaitse .91